- Stručné informácie o zápise do 1. ročníka
- USMERNENIE K ZÁPISU 2023 - MŠVVaŠ SR
- Stretnutie na tému DIEŤA MŠ verzus ŽIAK ZŠ
- Odklad povinnej školskej dochádzky -zmena od 01.01.2021
- Zápis dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
- Výnimočné prijatie dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky
- Štúdium v zahraničí
- Školské pomôcky - objednávka
- GRAFOMOTORIKA
- ŠKOLSKÁ ZRELOSŤ A PRIPRAVENOSŤ
- ŠKOLSKÁ ZRELOSŤ z pohľadu logopéda
- Moje prvé písanie
ŠKOLSKÁ ZRELOSŤ A PRIPRAVENOSŤ
„Na dobrom začiatku všetko záleží.“
(Jan Amos Komenský)
Obdobie nástupu dieťaťa do školy patrí medzi najvýznamnejšie vývinové etapy. Je dôležité, aby malo dieťa od začiatku všetky predpoklady k dobrému výkonu, aby bolo školsky zrelé a pripravené.
Školská zrelosť je určitá pripravenosť organizmu zvládnuť školskú záťaž bez ujmy. Dieťa je schopné zapájať sa do vyučovacieho procesu bez väčších komplikácií, najlepšie s radosťou a nadšením. Ide o dosiahnutie takého stupňa vývinu dieťaťa – telesného, rozumového, emocionálneho a sociálneho, ktoré zabezpečí úspešné zvládanie nárokov školy.
Školská spôsobilosť (pripravenosť) je úroveň predchádzajúcej prípravy z hľadiska schopností dieťaťa získaných vplyvom prostredia a výchovy. Ide o kompetencie v oblastiach poznávacej, emocionálno-sociálnej, pracovnej a telesnej, ktoré dieťa nadobúda učením a sociálnymi skúsenosťami.
Čo všetko má zvládnuť budúci školák?
Desatoro budúceho školáka:
POHYB – vie hádzať a chytať loptu, behať a skákať. Vie sa obliecť a uložiť svoje hračky. Vie správne stolovať, používať vreckovku a toaletu.
MANIPULÁCIA – pracuje so stavebnicami, kreslí, strihá a maľuje. Vie správne držať ceruzku a pozná geometrické tvary. Vie, kde je vľavo, vpravo.
SAMOSTATNOSŤ – vie vydržať bez rodičov, vie povedať, čo si myslí, s čím súhlasí a nesúhlasí, dodržuje dohodnuté pravidlá.
JAZYK A REČ – vie správne vyslovovať hlásky, rozumie väčšine slov, vie sa rozprávať.
VNÍMANIE – vie rozoznať farby, veľkosť a tvary predmetov. Vie deliť slová na časti, pozná dopravné značky a vie správne reagovať na zvukové a svetelné signály.
MYSLENIE – vie počítať na prstoch, porovnávať predmety podľa počtu, tvaru a veľkosti. Vie sa orientovať a riešiť jednoduché hádanky a úlohy.
PAMÄŤ – vie si zapamätať to, čo videl a počul, vie o tom rozprávať. Pamätá si riekanky a piesne. Dokáže sa sústrediť na úlohy a dokončiť ich.
PRAVIDLÁ – vie pozdraviť, poďakovať sa a ospravedlniť sa. Dokáže sa dohodnúť s priateľom a podeliť sa s ním o hračky. Pomáha mladším deťom.
TVORIVOSŤ – pozná hádanky, riekanky a piesne. Zúčastňuje sa rôznych akcií a vie povedať, čo ho zaujalo. Dokáže sa hrať na školu, rodinu, cestovanie...
ZNALOSTI – vie sa orientovať vo svojom okolí a vie, ako sa zachovať. Pozná veľa vecí, osôb, rastlín a zvierat, vie už veľa o svojom meste a krajine, našej planéte a vesmíre.
Užitočné zdroje a linky:
Kritériá školskej zrelosti:
Školská zrelosť: Čo všetko by mal ovládať budúci prvák? (eduworld.sk)
https://www.skolskyportal.sk/vzdelavanie-vychova/skolska-zrelost-pripravenost-dietata-na-skolu
O školskej zrelosti a pripravenosti s neurovývinovou terapeutkou:
https://www.eduworld.sk/cd/redakcia/9254/skolska-zrelost-a-pripravenost-katarina-siposŠkolská zrelosť z pohľadu fonematického uvedomovania:
https://eduworld.sk/cd/petra-polievkova/5671/fonematicke-uvedomovanie-u-deti-rozklad-slova
O predčasnom zaškolení dieťaťa:
https://www.eduworld.sk/cd/beata-tancsakova/5683/dat-dieta-do-skoly-skor-poriadne-to-zvazte
Orientačný test školskej zrelosti:
http://www.zsmkdk.sk/innovaeditor/assets/Orientacny%20test%20skolskej%20zrelosti.pdf