S radosťou Vám oznamujeme, že náš projekt s názvom „Programujeme s micro:bit“ bol schválený Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis od 1.decembra 2020 do 31. mája 2021. Výška udeleného grantu pre náš projekt je 996,00 EUR. Cieľom projektu je sprístupniť žiakom druhého stupňa hravou, zaujímavou a interaktívnou formou svet digitálnych technológií a programovania prostredníctvom micro:bitov. Micro:bity môžu byť využité nielen na hodinách informatiky, ale aj na všetkých ostatných predmetoch, pretože ich využitie je veľmi praktické a variabilné. Naši učitelia majú možnosť zúčastniť sa workshopov a webinárov o tom, ako využívať micro:bity a čo všetko s nimi môžu žiaci dokázať a naučiť sa; ako využívať micro:bity a vyťažiť z nich maximum. V rámci projektu využijeme hlavne na informatike najprv základné sady a neskôr ďalšie rozširujúce sady so zámerom motivovať žiakov k programovaniu a robotike. Žiaci budú pracovať na projekte prezenčne alebo dištančne.
Harmonogram aktivít:
Žiaci 8. ročníka v rámci hodín informatiky v období december – február a žiaci 5. ročníka v období marec - máj budú pracovať v prostredí Microsoft Makecode a vytvoríme prvé projekty s micro:bitom - Napr. Digitálna menovka, Tlačidlá, Senzor pohybu, Počítadlo ľudí, Krokomer, Kameň, papier, nožnice. Okrem samotného micro:bitu budeme využívať aj ďalšie komponenety, ako napríklad reproduktor, alobal či drôt. S kolíkmi na micro:bite ich budeme prepájať pomocou krokosvorkových káblikov. Tvoríme projekty napr.: Hudba, Vodivosť materiálov, Hra horúci drôt, Sedačková mína, Gitara, Tikajúca bomba. Pomocou micro:bitu budeme rozsvecovať LEDky - od klasických jednofarebných LED diód, až po LED pásiky. Na tých si budeme zobrazovať aj rôzne animácie. Budeme experimentovať aj s robotikou.
V závere projektu žiaci - jednotlivci alebo skupiny, prípadne účastníci súťaže v programovaní - vytvoria vlastné kreatívne projekty a odprezentujú ich v záverečnej prezentácii pred žiakmi školy a zároveň vyhodnotíme aj projekt z pohľadu dosiahnutých cieľov. Projekt vypracovali Mgr. Dušan Kotyra a Mgr. Ľubica Serafinová.
https://www.ucimeshardverom.sk/zacni/kreativne_projekty/