Šikanovanie a rodinné prostredie
Keď sa hovorí o šikanovaní medzi deťmi automaticky sa tým mysli šikanovanie v školách. Výskyt toho fenoménu má však svoje korene i v rodine, napr. domáce násilie v partnerských vzťahoch rodičov a vzťahoch rodičia – deti s následnými závažnými psychologickými dôsledkami.
Negatívnu rolu zohráva i nedostatok vrelosti, záujmu a lásky zo strany rodičov (niekedy len jedného rodiča), celkovo tvrdá nekonzistentná výchova (s telesnými trestami) býva zdrojom vzniku „šikanujúceho správania“, formovania budúceho agresora.
Opačná, príliš protektívna výchova má významu zásluhu na formovaní tzv. obete šikanovania. Novodobým „rodinným podhubím“ s možnými dôsledkami formovania budúceho agresora je výchova založená na kompenzácii času pre dieťa dostatkom až nadbytkom finančných prostriedkov, prejavom lásky sa stávajú peniaze..
Vyvážená výchova v rodine, založená na vzájomnej láske, dôvere, podpore ale aj nevyhnutných pravidlách, ktoré členovia rodiny dodržiavajú a kde má dieťa zároveň dostatok priestoru na rozvoj svojej osobnosti (zdravého sebavedomia) je najdôležitejšou preventívnou bázou šikanovania v rodine.
AKO SPOZNAŤ, ŽE VAŠE DIEŤA JE ŠIKANOVANÉ
Dieťa môže svojim správaním naznačovať, že je obeťou šikanovania. Preto je veľmi dôležité venovať pozornosť prejavom, ktoré by to mohli naznačovať: (rodič by sa mal vyvarovať často sa objavujúcej chybe a tou je bagatelizovanie, či prehliadanie týchto prejavov)
- Dieťa nemá kamarátov, nenavštevujú ho spolužiaci.
- Zmena správania, dieťa nehovorí o tom, čo sa deje v škole.
- Bojí sa ísť do školy alebo zo školy (somaticky – bolesti brucha, zvýšená teplota, chce sa škole vyhnúť), mení cestu do školy.
- Výrazne sa zhorší jeho prospech v škole, nemá o nič záujem.
- Často prichádza domov zo zašpinenými (poškodenými) šatami, vecami, má modriny, škrabance, iné rany.
- Stáva sa uzavretým, odmieta alebo dáva nepravdepodobné vysvetlenia vyššie uvedených problémov.
- Je smutné, depresívne, nechutí mu jesť.
- Ťažko zaspáva, v noci v posteli plače, má nočný des, vykrikuje zo sna.
- Nápadne často si pýta peniaze, lebo mu ich niekto „ukradol“, zrazu „stráca“ veci a peniaze.
ČO MÔŽU UROBIŤ RODIČIA
Keď vaše podozrenie prerastie v istotu, že vaše dieťa je šikanované, môžete postupovať podľa týchto krokov:
- Poskytnite dieťaťu maximálnu oporu, rozprávajte sa o situácii s dieťaťom, verte mu a berte jeho slová vážne, nezľahčujte problém.
- Pokúste sa s veľkou dávkou empatie a citlivosti primäť dieťa k tomu, aby vyjadrilo svoje pocity (uvedomte si, že je pod vplyvom strachu, že môže mať paradoxne pocit viny a preto obhajuje agresorov).
- Nechajte ho hovoriť, neskáčte mu do reči, povzbuďte ho, aby hovorilo a počúvajte (pokiaľ možno pokojne).
- Neobviňujte ho z toho, že mu niekto iný ubližuje, nekritizujte, nezosmiešňujte ho .
- Nesúhlaste s tým, aby sa šikanovanie utajovalo (vysvetlite prečo)
- Pokúste sa získať čo najviac dôkazov.
- Keď sa šikanovanie vyskytuje v škole, alebo sa inak viaže na školu, bezodkladne navštívte triedneho učiteľa, výchovného poradcu alebo priamo riaditeľa .
- Nezabúdajte na dieťa, pomôžte mu zvládať situáciu, obráťte sa na odborníkov (pedagogicko-psychologická poradňa), linka dôvery.
- Poslednou možnosťou je obrátiť sa na kontrolné a represívne orgány (Štátna školská inšpekcia, polícia).
Šikanovanie trestným činom alebo priestupkom
Nová smernica popisuje, ktoré trestné činy a ich skutkové podstaty môže naplniť šikanovanie. Venuje sa aj priestupkom, ktoré môže naplniť šikanovanie – priestupok proti občianskemu spolunažívaniu alebo majetku.
Prevencia šikanovania v novej smernici Smernica o šikanovaní 1/2025
Pri prevencii šikanovania škola dbá na vytváranie bezpečného prostredia, v ktorom sa vznik šikanovania aktívne obmedzuje. Pri prevencii šikanovania škola primerane pôsobí na žiakov podľa ich veku a psychickej úrovne a intelektuálnej úrovne s dôrazom na hodnotovú výchovu. Za prevenciu šikanovania v škole zodpovedá riaditeľ školy. Riaditeľ školy zabezpečuje činnosti súvisiace s prevenciou šikanovania prostredníctvom činnosti pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.
Ako môže prevencia vyzerať
Prevencia sa realizuje využívaním takého obsahu výchovy a vzdelávania a takých metód a foriem výchovy a vzdelávania, ktoré posilňujú úctu, toleranciu, empatiu a solidaritu žiakov najmä voči sebe navzájom. Taktiež aktívnym sústavným výchovným pôsobením pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca vrátane prejavenia záujmu o problémy žiaka v škole a mimo nej. Je dobré, že sa začína hovoriť aj o stratégii. Smernica hovorí o realizácii prevencie aj dlhodobou strategickou činnosťou, realizáciou overených preventívnych programov s doplnením o činnosti neformálneho vzdelávania najmä prednášky, diskusie, organizovaných školou alebo inými subjektmi a mimoškolskými činnosťami, ktoré posilňujú v žiakoch úctu, toleranciu, empatiu a solidaritu najmä voči sebe navzájom.
Prevencia je aj o spolupráci
Prevencia sa realizuje aj spoluprácou s rodičmi alebo inou fyzickou osobou, aktívnym prístupom orgánov školskej samosprávy pri navrhovaní a prerokovaní školského poriadku, školského vzdelávacieho programu a opatrení školy k prevencii šikanovania, spoluprácou školy so zariadeniami poradenstva a prevencie. Pri prevencii šikanovania zariadeniami poradenstva a prevencie sa informovaný súhlas zákonného zástupcu nevyžaduje.
Riešenie akútnych incidentov
Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec pri preverovaní incidentu, ktorý zahŕňa podozrenie zo šikanovania bez zbytočného odkladu najmä zabezpečí pomoc a ochranu potencionálnemu šikanovanému. Taktiež zabezpečí, aby v priebehu preverovania nedošlo k ďalšej konfrontácii medzi potencionálnym šikanujúcim a potencionálnym šikanovaným. Ďalej informuje zákonného zástupcu potencionálneho šikanujúceho, potencionálneho šikanovaného a potenciálnych účastníkov šikanovania. V rámci intervencie spíše a zaeviduje záznam o incidente.
Spolupráca s inštitúciami
Riaditeľ pri incidente podľa potreby kontaktuje:
- zariadenie poradenstva a prevencie,
- orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately,
- okresný úrad, ak ide o podozrenie zo spáchania priestupku, alebo
- políciu, ak ide o podozrenie zo spáchania trestného činu,
- poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby.
Informovanie rodičov
Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec pri rozhovore so zákonným zástupcom alebo so zástupcom zariadenia šikanovaného, šikanujúceho alebo účastníkov šikanovania vo veci šikanovania dbá na zachovanie dôvernosti informácií. O rozhovore vrátane informovania zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia vyhotoví riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zápis. Jedno vyhotovenie poskytne riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zákonnému zástupcovi alebo zástupcovi zariadenia.